Cestování stopem je zábava. Pokud chceš zažít opravdové dobrodružství, poznat nové lidi a máš časovou rezervu, autostop může být to pravé. V tomhle článku najdeš tipy, jak si užít stopování naplno a bezpečně.

Ať už se potřebuješ dopravit na fesťák ve vedlejší vesnici nebo podniknout dobrodružnou výpravu kolem světa, autostopem nic nezkazíš. Stačí dát na pár osvědčených tipů a především, být časově flexibilní. Protože i cesta může být cíl. A u autostopu to platí dvojnásobně.
- S cedulí je cestování stopem jednodušší. Nebo ne?
- Při stopu dej na intuici
- Jak najít správné místo na autostop
- Cestovat stopem s někým, nebo sám?
- Buď tím, koho je radost svézt
- Dej si pozor na místní zvyky
- Je cestování stopem bezpečné pro ženy?
- Moje zkušenosti s cestováním stopem
- Nejlepší a nejhorší země na autostop
S cedulí je cestování stopem jednodušší. Nebo ne?
Mít u sebe ceduli s destinací je jedním z hlavních receptů na úspěšný stop. Je vhodné napsat na ceduli název většího města, které leží směrem, kam se chystáš. Například, když stopuješ do vesnice 50 km před Brnem, je lepší napsat na ceduli Brno. Řidiči si tak hned udělají představu, kam jedeš. Případně můžeš napsat rovnou název státu.
Na cestování stopem si určitě vezmi tlustý lihový fix. Nápis by měl být dobře čitelný i z větší dálky. Dobře ti taky poslouží pár kartonů z krabice, kterou ukořistíš třeba v supermarketu.

Rada pro sólo stopařky
Když stopuju sama, ceduli si radši neberu. Lépe se mi vymlouvá, že jedu jinam, pokud se mi řidič nepozdává. Ve dvou ovšem ceduli bereme vždycky a případné výmluvy pro řidiče si vymyslíme jiné.
Při stopu dej na intuici
99 % procent řidičů jsou skvělí. Většina lidí, kteří berou stopaře, buď v minulosti taky cestovala stopem, nebo chtějí udělat dobrý skutek. Říká se, že idioti stopaře neberou. Vždycky však dávej na svoji intuici a pokud se ti řidič nepozdává, do auta nenastupuj, případně vystup dřív.

Ze zhruba 100 autostopů jsme s kamarádkou odmítly řidiče jenom jednou se slovy, že mi zrovna přišla SMS od kamaráda, že pro nás dojede autem (nic lepšího mě v té chvíli nenapadlo). Dá se ale vymluvit i tak, že jedeš jinam (pokud nemáš ceduli), nebo že jezdíš jenom se ženami apod. Případným „nezlobte se, ale nepojedu s vámi“ taky nic nezkazíš.
Každopádně, ostatních 99 řidičů bylo výborných. Často nám i nabízeli vodu, jídlo, provedení městem, místo k přespání nebo postavení stanu. Při autostopu je tedy vhodné mít časovou rezervu a nelpět na své destinaci. Co je na cestování stopem nejlepší, je právě cesta.

Jak najít správné místo na autostop
Výběr správného místa na stop je základem úspěchu. Všemi deseti můžu doporučit mapu na stránkách Hichwiki, která funguje i jako mobilní aplikace. Najdeš tam body s konkrétními místy na stop, hodnocené lidmi, kteří je už vyzkoušeli.
Obecné tipy:
- Vždycky vybírej místa, kde se dá bezpečně zastavit. Například nájezdy na dálnici, autobusové zastávky nebo širší krajnice u silnic. Nikdy nestopuj na dálnici!
- Nejlepší je stopovat až za městy a za křižovatkami. Musí být patrné, kterým směrem chceš jet.
- Důležitá je i viditelnost. Pokud je to možné, vyvaruj se stopování za tmy.

- Pokud řidič míří do většího města, které se ti nechce prozkoumat, domluv se s řidičem, jestli by tě mohl vysadit až za městem, případně na benzince.
- Benzinky nebo parkoviště (například u motorestů) jsou ideálním místem ke stopu. Vyplatí se překonat stud a ptát se přímo řidičů. Sleduj SPZ konkrétních aut – když například míříš do Bratislavy, hledej bratislavské značky apod.
- Skvělou možností jsou řidiči kamionů. Na autostopu staví málokdy, takže se jich zkus ptát napřímo na benzinkách nebo odpočívadlech. Často jsou za společnost na cestách rádi.

- Některé země mívají u silnic speciální místa pro autostop (například Holandsko nebo Izrael). Je dobré si zjistit dopředu informace o konkrétní zemi.
- Když ti řidič nabídne svézt pouze 5 km, zatímco stopuješ do 400 km vzdáleného města, je lepší řidiče odmítnout a počkat na někoho, kdo pojede dál. Pokud se nejedná o případ, že tě řidič zaveze na místo, kde se stopuje líp.
- Pro efektivnější komunikaci s řidičem se hodí mít stažené v telefonu offline mapy (aplikace Mapy.cz mi přijde asi nejlepší), abys mohl rychle najít, kde se nachází místo, kam řidič jede.
Cestovat stopem s někým, nebo sám?
Sólo stopování se považuje za jednodušší, a s parťákem zase za bezpečnější. Ale není to pravidlo. Několikrát jsme už úspěšně stopovali i ve třech, naopak sama jsem už párkrát měla problém, aby mi někdo zastavil. Jednou jsem dokonce na místě pro stopaře čekala, až stopnou auto tři kluci, kteří dorazili přede mnou. K mému úžasu, někdo jim zastavil do 5 minut. Cestování stopem je zkrátka o štěstí.

Říká se, že dva a víc kluků to má na stopu nejtěžší. Někdy je rozumnější, když se ostatní schovají (nebo posadí o kousek dál) a po zastavení vozidla se řidiče zeptáš, jestli může vzít všechny. Většinou to nebývá problém. Už jsem to párkrát zažila z pozice stopaře i řidiče.
Buď tím, koho je radost svézt
Snaž se, abys už na první pohled působil jako někdo, komu je radost zastavit. Během stopování nenos sluneční brýle a čepici, aby ti bylo vidět do očí, a s řidiči udržuj oční kontakt. Usmívej se a zkus si zachovat pozitivní naladění. Ať čekáš, jak dlouho, to správné auto zastaví.

Pokud plánuješ cestovat stopem, dbej na osobní hygienu. Mastnými vlasy a špinavým oblečením moc dobrý dojem neuděláš. Smradlavé prádlo pravidelně per nebo pořádně zabal do sáčku a schovej na dno batohu. Není nic horšího než nabrat stopaře, který smrdí jako bezdomovec. Když nemáš možnost mýt si pravidelně vlasy, používej aspoň suchý šampon. A rozhodně si v autě nevyzouvej boty (ano, i takové historky už jsem slyšela)!
Řidiči berou stopaře převážně pro to, aby jim na cestě dělali společnost. Odvděč se řidičům za jejich ochotu tím, že si s nimi budeš povídat a bavit je svými cestovatelskými historkami. A pokud cítíš, že řidič zrovna sdílný není, nic se neděje. Ne každý stojí o konverzaci.

Dej si pozor na místní zvyky
Pozor, gesta pro autostop se v různých zemích liší. Klasický zdvižený palec funguje v Evropě a Severní Americe, ale na jiných kontinentech se zvyky různí.
- V Jižní Americe palec zpravidla nemíří vzhůru, ale směrem za stopaře.
- Naopak v Austrálii a Oceánii nebo v Izraeli se stopuje ukazováčkem, namířeným směrem k zemi.
- V některých asijských zemích je zvykem stopovat máváním ruky.

Před stopováním v exotičtějších zemích si radši nastuduj místní pravidla, aby ses neztrapnil nebo někoho neurazil. Podle Hitchwiki má v zemích jako Írán, Thajsko nebo Bangladéš palec nahoru stejný význam jako vztyčený prostředníček.
Je cestování stopem bezpečné pro ženy?
Cestování stopem je pro ženy bezpečné, pokud dodržuješ pravidlo číslo jedna – dát na intuici. Pamatuj, že není ostuda řidiče odmítnout nebo z auta vystoupit. Jak už jsem zmínila, pro sólo cestovatelky je bezpečnější nemít u sebe ceduli s nápisem, kam jedeš, pro lepší vymlouvání se řidičům.
Ať už stopuješ sama, nebo s kamarádkou, je dobré mít u sebe něco na sebeobranu, například nůž nebo pepřák. Měj ho však v autě u sebe a dopředu si vyzkoušej, jak funguje. Batoh si nikdy nedávej do kufru, ale měj ho vždycky po ruce, abys mohla případně rychle vystoupit (tohle pravidlo platí i pro muže).

Některé sólo cestovatelky nosí zejména v Asii nebo v Africe na ruce prsten a předstírají, že je v cílové destinaci čeká manžel. Už jsem slyšela i o doporučeních ofotit si pro jistotu s předstihem SPZ zastavujícího auta, a pokud se necítíš bezpečně, odeslat ji někomu známému a řidiče na to upozornit. Tuhle metodu jsem ale zatím nikdy nepoužila.
Moje zkušenosti s cestováním stopem
Autostop patří mezi mé oblíbené způsoby cestování. Stopem jsem už procestovala zhruba 10 tisíc kilometrů v nejrůznějších evropských zemích. Mimo Evropu jsem zatím stopovala v Izraeli a Palestině. Autostop jsem vyzkoušela s partou, kamarádkou nebo kamarádem, přítelem a často i sama. V naprosté většině případů se jednalo o super zkušenost, kdy jsem potkala přátelské a milé lidi všech profesí (k nejzajímavějším patřil asi profesionální kouzelník). Většina z nich taky dřív cestovala stopem.

Několikrát se nám stalo, že nám řidiči sami nabídli na dálničních odpočívadlech svezení, aniž bychom vůbec začaly stopovat (cestovatelky zkrátka poznáš na první pohled). Jednou nám dokonce stopnul auto samotný řidič, který nás vysadil. Mezi nejzajímavější vozidla, která nám zatím zastavila, řadím sanitku, která zrovna neměla pohotovost, nebo policejní motorky na Tour de France.
Řidiči nás mnohdy zavezli mnohem dál, než původně zamýšleli, nebo nám nabídli odvoz na jiné místo, než jsme měly v plánu. Když jsme nabídku přijaly, jednalo se vždycky o skvělá místa, proto se u cestování stopem vyplatí nevázat se na své plány.

Nejlepší a nejhorší země na autostop
Autostop je hodně o štěstí. Podle mě neexistují vyloženě špatné nebo dobré země pro stopaře. Při stopování v Rakousku nás varovali, že ve Švýcarsku budeme mít problém chytnout auto. K našemu překvapení, stopování tam šlo opravdu hladce. Ve Švýcarsku nás zase varovali před Francií. Opět bez problémů. Ve Francii před Španělskem a tak dále…
Za nejlepší země na stop se obecně považují státy Východní Evropy, Island nebo Nový Zéland. Výborné zkušenosti mám se stopováním ve Francii, Skotsku nebo Izraeli.

Říká se, že nejhorší je stopování v Jižní Evropě – Španělsku, Portugalsku a Itálii. Vyzkoušela jsem všechny z těchto zemí, často i několikrát, a nikdy jsem problém neměla. Ani ve Španělsku, které je prý absolutně nejhorší. Naopak, stopování ve Španělsku mi šlo dobře, ale jak říkám, vždycky je to o štěstí. Stopem jsem se dopravila i na svou druhou pěší pouť do Compostely, trasu Camino Primitivo, o které píšu svoji novou knížku (o samotné pouti i autostopu). Více informací najdeš na mé facebookové stránce Veronika on the Road.